תקיפה בסוריה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

דיווח: 21 אנשי צבא נהרגו בתקיפה שלשום בסוריה - בהם 9 איראנים

עד עתה לא דווח על נפגעים בתקיפה המיוחסת לישראל; א-שרק אל אווסט: ישראל הודיעה לרוסיה שהחליטה למנוע מהמיליציות האיראניות לבסס את נוכחותן בכל רחבי סוריה - ולא רק בדרום
נמרוד ליכטנשטיין ורועי קייס
26 במאי 2018
19:47
עודכן ב 21:55

רשת סקיי בערבית דיווחה היום (שבת) כי בתקיפת נמל התעופה הצבאי שלשום באזור חומס שבסוריה, נהרגו 21 אנשי צבא, בהם תשעה איראנים. המקור לדיווח הוא גורמי רפואה בבית החולים הצבאי בחומס. על פי הדיווחים, התקיפה המיוחסת לישראל כוונה נגד מחסני תחמושת של חיזבאללה וגדוד של ההגנה האווירית הסורית, ועד כה לא דווח על נפגעים באירוע. סוכנות הידיעות האיראנית אירנא, לעומת זאת, ציטטה גורם צבאי בטהראן שמסר כי כלל לא היו הרוגים איראנים בתקיפה. 

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה האשים אתמול את ישראל בביצוע התקיפה בסוריה, וציין כי השתמשה לשם כך במרחב האווירי של לבנון. "כל יום ישראל חודרת למרחב האווירי שלנו, איפה הריבונות?", תהה נסראללה בנאום טלוויזיוני לרגל יום השנה ליציאת צה"ל מלבנון.

מקורות דיפלומטיים מערביים אמרו היום לעיתון "א־שרק אל־אווסט" כי ישראל הודיעה לרוסיה שהחליטה למנוע מהמיליציות האיראניות לבסס את נוכחותן בכל רחבי סוריה ולא רק בדרום המדינה. בעבר דווח שהקווים האדומים שקבעה ישראל לפעילות האיראנית בסוריה התבטאו בסיכול משלוחי טילים למיליציות האיראניות או לחיזבאללה בסוריה, נוסף על מניעת הקמתם של בסיסי קבע צבאיים ומפעלים לייצור טילים.

ברקע, גורמים בישראל מעריכים כי נשיא סוריה בשאר אסד מאותת לאיראנים כי נוכחותם מסכנת אותו – כך דווח אמש בחדשות השבוע בכאן 11. בישראל סבורים כי איראן מתחילה לאבד את הלגיטימיות להישאר בסוריה. כך, רוסיה בוטה יותר ביחס לסוגיה, התקיפות הישראליות מפעילות לחץ, וגם אסד מבין שאיראן כעת יותר נטל מנכס.


‏ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין אמר אתמול בריאיון ל"חדשות השבוע" כי "לא מן הנמנע שאיראן תפעיל את חיזבאללה לנקום", והוסיף כי אינו שולל שהתקיפה שלשום לעבר מטרות חיזבאללה בסוריה, נועדה למנוע פעולה נגד ישראל.

חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר היום באירוע שבתרבות במזכרת בתיה כי "הוצאת איראן מסוריה היא אינטרס משותף של רוסיה, ארצות הברית, סוריה וישראל. המערכה הישראלית, המדינית והצבאית צריכה להימשך על מנת להמחיש את הסכנה האיראנית ליציבות האזורית. המטרה הישראלית היא למנוע מלחמה רחבה בעתיד".

לדבריו, "המסר העיקרי הוא לארצות הברית ורוסיה - עצרו את ההתדרדרות. מצער לומר זאת, אבל הסתכלות ריאלית על המצב המורכב מראה שיציבות שלטונו של הרוצח המתועב בשאר אל-אסד הוא אינטרס ישראלי מובהק".