00:03:45
למרות שקיבלה ציון מושלם בפסיכומטרי, איה דיין בחרה באומנות קרקס, מה שגרם להורים שלה להביע תמיהה, אבל לכל מי שמכיר את איה אין ספק - היא מממשת את הפוטנציאל

"ההופעה שלי הייתה טובה, אבל לא 800". כך, במפגן של ביקורת עצמית מתארת איה דיין, בת 31, את הפעלול שביצעה רגע קודם לכן, שהסתיים עם הסתבכות בפתיחת הבדים. במבחן הפסיכומטרי, לעומת זאת, היא לא עשתה אפילו טעות אחת וקיבלה 800. זה לא אומר שהחיים שלה הלכו לכיוון שהייתם מצפים ממי שקיבל ציון מושלם במבחן שמעורר אימה בקרב אלו שניגשים אליו.

"רוב מי שעושה קרקס גם הולך על קביים באירועים או מלמד בחוגים, או לומד הדרכת פילאטיס והופך להיות מדריך", מסבירה איה על המקצוע שבחרה לעצמה. "בהתחלה קראתי לעצמי אקרובטית אווירית ולוליינית והייתי אומרת שאני עושה קרקס" היא מספרת, "אבל לא אמרתי שאני אמנית, כי זה הרגיש לי שאין לי נפש של אמנית, שאני די חננה בעצם וזה מקרי שאני פה ולא באוניברסיטה עכשיו".

"יכולתי לשבת במשרד ושיגידו לי מה לעשות ואני אתקדם בעבודה, ושהחיים שלי יהיו קלים יותר".

אין מי שלא רוצה שהבת שלו תגדל להיות רופאה או עורכת דין, וכנראה שאם היא תוציא 800 בפסיכומטרי הציפיות ממנה רק יגדלו. כשאנחנו שואלים את דיין אם הוריה הביעו תמיהה כשבחרה באמנות הקרקס כמקצוע, היא מספרת שהם הביעו גם הרבה דאגה. "הם מאוד רצו שאני אעשה תואר" דיין  נזכרת, "ואחרי שעשיתי תואר הם מאוד רצו שאעשה תואר שני". אבל דיין בחרה בכיוון אחר - "זה גם מקצוע שהוא פחות ממוסד. אם הייתי למשל רקדנית בבלט הישראלי זה היה משהו שהוא יותר מקובל חברתית כקריירה".

ברחה מהמשרד לטובת חיי הקרקס
דיין מרגישה שהבחירה בתחום הזה כמקצוע מקשה עליה. "יכולתי לעבוד בעבודה מסודרת" היא אומרת, "יכולתי לשבת במשרד ושיגידו לי מה לעשות ואני אתקדם בעבודה, ושהחיים שלי יהיו קלים יותר". אבל הקשיים לא גרמו לדיין לוותר על האהבה שלה לקרקס. "אני חושבת שכל מי שמכיר את הסיפור שלי נורא מתלהב ממנו" היא אומרת. "הדבר האחרון שבא לו זה שאני אלך לעבוד בהיי-טק ואשב באיזה משרד. זה יותר מגניב ומצחיק שיש לך ידידה שהיא אמנית קרקס".

תהינו אם אנשים סביבה חושבים שהיא לא מממשת את הפוטנציאל שלה, אבל דיין לא מרגישה שיש הרבה שחושבים כך. "אני אמרתי על עצמי שאני חושבת את זה" היא מסכמת, "אבל הקהל שמסביבי אומר 'וואו איזה מגניב קרקס'. הם רק בנשימה עצורה מזה".

כל הפרקים