00:04:17
אבישי לרנר הוא מהנדס חומרים, עובד במגדל העמק בחברה שמייצרת את הדורות הבאים של הפלאפונים והמכוניות האוטונומיות. למרות הכותרת המפוצצת, הוא לא חושב שיש לו איזה אדג' מיוחד, והוא בטח שלא גאון, אלא חי חיים רגילים. וטוב לו עם זה: "קיבלתי 800, אבל אני חי חיים של מישהו שקיבל 650. וזה אחלה"

השעונים התלויים על קיר מפעל "טאוור-ג'אז" מראים לא רק את השעה בישראל, אלא גם את השעה בטוקיו ובעמק הסיליקון בארצות הברית. את הנוף רצו גם לשים שם, אבל במקום חלון התקינו מצלמה בחוץ ותלו על הקיר פלזמה המשדרת לעובדי המשרד. זה לא מפריע לאבישי לרנר, מהנדס CMP להביט למרחביה של מגדל העמק, או כפי שהוא אוהב לקרוא לה - "בירת הצ'יפים של הצפון, אם לא של ישראל בכלל".  

כשלרנר השתחרר מהצבא הוא שמע שלהיות מדריך פסיכומטרי זה "אחלה כסף", אז הוא החליט לעשות את המבחן בעצמו. הציון? "יצא 800", הוא אומר באדישות. הוא עשה תואר ראשון בהנדסה כימית, תואר שני בהנדסת מכונות, וכיום הוא עובד כמהנדס חומרים. "אני לא חושב שיש בי איזשהו אדג' מיוחד" הוא מעיד על עצמו, "חכם, קולט דברים מהר וטוב, אבל לא חושב שגאון זו המילה המדויקת".

"אני חי חיים רגילים וטוב לי עם זה. קיבלתי 800 אבל אני כאילו חי חיים של מישהו שקיבל 650, ואני בסדר עם זה".

הוא אחד מתוך כמה מהנדסים שפיתחו פרוסת סיליקון שעליה יש הרבה צ'יפים שאחרי זה נחתכים ממנה אחד אחד. "זה לא המוח של הטלפון" הוא מסביר, "זה משהו שהמוח ישתמש בו". הוא לוקח אותנו לסיור במפעל ומדגים. "אנחנו עובדים בשיא הטכנולוגיה" הוא אומר, "הדורות הבאים של הטלפונים, המצלמות והמכוניות האוטונומיות זה דברים שנולדים בעצם פה".

בעת שלרנר מסביר לחבריו שהוא מצטלם לסדרה על אנשים שקיבלו ציון מושלם בפסיכומטרי, הוא מוסיף שבטח לא חשבנו שנמצא אותם במגדל העמק. "לכאורה מצפים ממישהו שקיבל 800 לא לחיות חיים רגילים" הוא אומר. "אני חי חיים רגילים וטוב לי עם זה. קיבלתי 800 אבל אני כאילו חי חיים של מישהו שקיבל 650, ואני בסדר עם זה".

כשאנחנו שואלים אותו אם הוא לא היה רוצה לעשות דברים גדולים יותר, לאתגר את עצמו ולמשל לפתוח חברת סטארט-אפ, הוא אומר שאנחנו לא הראשונים ששואלים את זה. "זה כאילו מצופה" הוא עונה, "זה כמו ששואלים אותי למה אני לא לומד רפואה". "מבחינתי סטארט-אפ, כרגע, עם ילד קטן ואישה בהריון, זה יהיה ויתור גדול מדי, ואני לא בטוח שאני אהנה יותר. אני איש טכני בסופו של דבר, ובעיות טכניות מאוד מדברות אליי".

גם לרנר מניח שכשישאלו אנשים בבית במה עובד מי שקיבל 800 בפסיכומטרי, מהנדס חומרים במפעל במגדל העמק אינו אחד הניחושים הראשונים, אבל נראה שהוא מאוד מרוצה מהמקום שמצא לעצמו. "אני חושב שאנחנו עושים כאן דברים גדולים", הוא מסכם בחיוך.

כל הפרקים