00:05:42

800 בפסיכומטרי | ''אנחנו מגיעים למקומות רגישים'': סמל י' הוא חניך בתוכנית תלפיות

סמל י' היה בכיתת מחוננים כשהיה ילד, ועשה בגרות במתמטיקה כבר בכיתה י'. אחרי שקיבל 800 בפסיכומטרי בגיל 18 הוא עכשיו חניך בתוכנית תלפיות בדרך לשירות משמעותי בשירות הביטחון

"במבחן היה לי ממש סבבה, גם סיימתי די מהר, וגם תכלס ידעתי שקיבלתי 800", מספר לנו י', "אמא שלי אספה אותי מהמבחן ושאלה אותי איך היה, אז אמרתי לה פשוט שקיבלתי 800". אם תהיתם איך אפשר לדעת שקיבלתם ציון מושלם עוד בטרם הגיעו הציונים, יש לו הסבר פשוט: "הייתי בטוח בכל תשובה שנתתי".

"המטרה זה לקחת אנשים מאוד מוכשרים מבחינת היכולות האינטלקטואליות שלהם", מסביר י' על מטרת התכנית, "שהאנשים האלה, אחר כך כשיוצבו במקומות שונים במערכת הביטחון, יהיו מובילים של המערכת"

סמל י', בן 22 מקיבוץ בצפון, הוא חניך בשנתו השלישית בתכנית תלפיות, ולפני ארבע שנים הוא קיבל 800 בפסיכומטרי. אנחנו פוגשים אותו בבית הספר לפיקוד ומנהיגות של חיל האוויר, שם נערכים קורסים למפקדים בחיל. זה גם הבית של תכנית תלפיות היוקרתית.

"המטרה זה לקחת אנשים מאוד מוכשרים מבחינת היכולות האינטלקטואליות שלהם", מסביר י' על מטרת התכנית, "שהאנשים האלה, אחר כך כשיוצבו במקומות שונים במערכת הביטחון, יהיו מובילים של המערכת". הוא לוקח אותנו לסיור בבסיס, או לפחות במקומות אליהם מותר לנו להיכנס לצלם, אבל את הפנים של החניכים אסור לנו להראות. "אנחנו מגיעים למקומות רגישים, גם מבחינה טכנולוגית ומודיעינית".

"הייתי בכיתת מחוננים כשהייתי ילד ביסודי, הייתי בכל מיני תכניות כאלה בחטיבה גם, ועשיתי גם בגרות מוקדמת במתמטיקה בכיתה י'", מספר לנו י' ומפרט איך מגיעים לתכנית תלפיות. "כדי להגיע לתכנית הזאת חייבים להיות בוגרי פיזיקה בבית הספר, ויכול שישנו את זה בעתיד כך שגם תחומים נוספים יכנסו, כמו מדעי המחשב".

"עשיתי טירונות בצנחנים, בגדוד 890", הוא מרחיב, "עשינו ביחד מסעות, שבוע שטח, מטווחים, חותמים שש שנים קבע. כמה מכל מחזור הולכים לתפקידים קרביים יותר. חלק לוקחים את זה כתפקיד שהם רוצים לעשות לאורך זמן, וחלק לוקחים את זה כהתנסות ואחר כך הם ממשיכים לפיתוח טכנולוגיות בשביל היחידות האלה".

בשנה השניה לתכנית הם מתחלקים לצוותים וכל צוות מקבל פרויקט, או כמו שהם קוראים לזה, "פרויקטון". חלקם מתכנתים רובוט שיצייר על שולחן חול, וזכינו גם לצפות ברובוט שמשחק שש בש. כשאנחנו נתקלים בחניך שקורא להנאתו ספר על מכניקת הקוואנטים. י' מסביר לנו שהוא קורא את זה כי יש לו קורס בנושא, אבל מהר מאוד מתוודה שהוא לא באמת צריך לקרוא את זה. "תכלס זה גם לקורס וגם לכיף".

כל הפרקים